Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Det litterära Nobelpriset - historien om världslitteraturens största utmärkelse

Det litterära Nobelpriset - historien om världslitteraturens största utmärkelse

Inbunden bok. Albert Bonniers förlag. 2025. 570 sidor.

Nyskick. Förlagsny. Oläst. /// Enligt Alfred Nobels testamente ska Nobelpriset i litteratur tilldelas ”den som inom litteraturen har producerat det utmärktaste i idealisk rigtning”. Alltsedan 1901, då det första priset gick till Sully Prudhomme, har Svenska Akademien tolkat Nobels kosmopolitiska och idealistiska intentioner efter bästa förmåga, samtidigt som omvärlden påverkat och reagerat på priset.

Litteraturforskaren Paul Tenngart tar med läsaren på en generös bildningsresa genom prisets vindlande historia. Han tecknar en levande bild av pristagare och epoker, via triumfer och katastrofer, fram till våra dagar då priset alltjämt bekräftar en utbredd tro på att litteratur kan bedömas bortom nationella och kulturella enskildheter.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789100802660
Titel
Det litterära Nobelpriset - historien om världslitteraturens största utmärkelse
Författare
Tenngart, Paul
Förlag
Albert Bonniers förlag
Utgivningsår
2025
Omfång
570 sidor
Bandtyp
Inbunden
Språk
Svenska
Baksidestext
Enligt Alfred Nobels testamente ska Nobelpriset i litteratur tilldelas ”den som inomlitteraturen har producerat det utmärktaste i idealisk rigtning”. Alltsedan 1901, då det första priset gick till Sully Prudhomme, har Svenska Akademien tolkat Nobels kosmopolitiska och idealistiska intentioner efter bästa förmåga, samtidigt som omvärlden påverkat och reagerat på priset. Litteraturforskaren Paul Tenngart tar med läsaren på en generös bildningsresa genom prisets vindlande historia. Han tecknar en levande bild av pristagare och epoker, via triumfer och katastrofer, fram till våra dagar då priset alltjämt bekräftar en utbredd tro på att litteratur kan bedömas bortom nationella och kulturella enskildheter.[Bokinfo]