Jakten på hwitrerna
Inbunden bok. Bonnier Carlsen. 2019. 364 sidor.
Mycket gott skick.
Fler ungdomsböcker i liknande stil finns tillgängliga att köpa. För att se alla ungdomsböcker går det att klicka på Ludvigs Bokhandel i blå text och sedan välja genren Barn & Ungdom.
Fler böcker finns tillgängliga att beställa med samfrakt. Bland annat finns det nyare böcker och böcker skrivna av populära författare för cirka 20 kr styck.
För att se alla tillgängliga böcker går det att klicka på "Ludvigs Bokhandel" i blå text. För att se de billigaste böckerna överst på listan går det att byta sorteringsalternativ från "Nyinkommet först" till "Lägsta pris". Det går även att välja genre för att lättare hitta en passande bok.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789163899423
- Titel
- Jakten på hwitrerna
- Författare
- Theorin, Johan
- Förlag
- Bonnier Carlsen
- Utgivningsår
- 2019
- Omfång
- 364 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 0 x 220 mm Ryggbredd 28 mm
- Vikt
- 488 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Äventyr och spänning i Johan Theorins unika fantasy-epos i 1300-talets Sverige. Slaget om Salajak är över, men inte kampen mot hwitrerna. Många har flytt ned från fjället i underjorden. Krigaren Ristin och hwiterprinsen Dhor tar sig sakta ned i avgrunden kallad Jarmaland. Efter sig har de ett uppbåd av knektar, riddare och feer, ledda av Niklis och Jöran Egg. De måste använda alla sina talanger i en okänd värld där isvinden blåser och onda varelser lurar i skuggorna...Följ med in i en tid fylld av krig och maktkamp och där hwitrer, ravner och lindormar är lika verkliga och farliga som digerdöden! ”Jakten på hwitrerna” är den andra delen i KRÖNIKAN OM JARMALAND.
