Your country and preferred language.

Select your country Select language
Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Säker betalning i kassan och 14 dagars returrätt
  • För alla artiklar från samma säljare i samma kundvagn har du enhetsfrakt
Dagboken som konst: Svenska konstnärsdagböcker under hundra år

Dagboken som konst: Svenska konstnärsdagböcker under hundra år

Inbunden bok. Bokförlaget Atlantis. Första uppl. 2013. 127 sidor.

Mycket gott skick. Skyddsomslag i mycket gott skick. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad.

Säljare: Antikvariat Drotten Wisby AB (företag)

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK

Förlagsfakta

ISBN
9789173536110
Titel
Dagboken som konst
Undertitel
Svenska konstnärsdagböcker under hundra år
Författare
Lidman, Tomas
Förlag
Atlantis
Utgivningsår
2013
Omfång
127 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
155 x 210 mm, Ryggbredd 15 mm
Vikt
394 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Vi skriver väl alla dagbok i någon form? Några av oss är mera ambitiösa än andra. För vissa övergår dagboken till att bli ett slags konstverk i sig där text och bild integreras till något nytt. Man kompletterar orden med teckningar, klipper in bilder, färglägger och fyller sidorna med ibland egensinniga funderingar och utrop. På så vis föds den visuella dagboken. Läsaren står liksom utanför och kikar in och får på så vis tillträde till annars hemliga rum.
I Dagboken som konst behandlas tio svenska konstnärer som arbetat eller arbetar med dagboken på ett okonventionellt sätt, alltifrån Anders Zorn via Ragnar Sandberg, Roland Svensson, Madeleine Pyk och Owe Gustafson till ur en yngre generation Simon Gärdenfors.
Förre riksbibliotekarien och riksarkivarien Tomas Lidman har under sina många år i arkiven haft åtskilliga tillfällen att bekanta sig med arkivmaterial av olika slag och behandlar här i boken ett antal fascinerande och delvis helt okända konstnärsdagböcker.