Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Scener från Paradiset

Scener från Paradiset

Optimal 2011. Inbunden gallrad biblioteksbok, laminatband, 72 sidor, 24x17cm. 375 gram. Förutom en klisteretikett så är boken i nära nyskick. Album nummer två på svenska av den finske tecknaren Ville Ranta gillar jag bättre än ettan, Kajana, som jag för inte så länge sedan recenserade här. Den kritik jag hade var främst att Kajana var alltför internt FINSK.

Det tyckte nu inte juryn vid Europos största sertiefestival i Angoulême som nominerade Kajala till att tävla om förstapriset, trots att innehållet borde ha varit ännu mer främmande för en fransk publik. Så jag hade väl fel. Också den väldigt spretande stilen gillades; det närmast skissartade, som gjorde det svårt för mig att urskilja vem som var vem i gyttret av män.

Scener från Paradiset är annorlunda på många sätt. Och bättre i mina ögon. Mer färg, mer detaljer, mer humor även om temat inte är så där jättekul.

Gud i form av ett svartsjukt gult troll smyger omkring i Lustgåden, Trädgården och spionerar. Inte kul, särskilt inte efter Evas intagande av ollon, förlåt äpplen, som väcker hennes sexualitet.

Adam fattar inte mycket men eftersom hans få hjärnceller sitter längre ner i kroppen är han med på nuppandet - och Gud slänger ut paret och bygger en mur runt Paradiset, en mur som bra mycket liknar Israels mur mot Palestina. Då kommer Döden med ett erbjudande: jag gör ett hål i muren. Gå tillbaka in igen om ni vill.

Men väljer ni ett liv utanför muren kommer jag och hämtar er igen. Nu finner Adam och Eva att livet i Paradiset blivit så tråkigt och ångestfyllt att de väljer det senare alternativet, varvid Döden suckar: "Jag får i fortsättningen försöka komma ihåg att hålla en viss yrkesmässig distans i det här sociala arbetet."

Vad Gud säger framgår inte. Men ångrar sig gör han säkert inte. Det ingår inte i HANS arbetsbeskrivning.

Christer B Johansson

Kulturen

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789185951338
Titel
Scener från Paradiset
Författare
Ville Ranta
Förlag
Optimal Press
Utgivningsår
2011
Omfång
72 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
170 x 240 mm Ryggbredd 13 mm
Språk
Svenska
Baksidestext
”Besvärligt att inte veta när man ska tänka själv och när man inte ska tänka alls.”

ADAM, man

”Ja du Adam. Du kanske inbillade dig att kärlek kan vara enbart kärlek!”

KERUB, på Guds avlöningslista

”Jag får i fortsättningen försöka komma ihåg att hålla en viss YRKESMÄSSIG DISTANS i det här sociala arbetet.”

DÖDEN, kundservice

Serieskaparen Ville Ranta (född 1978) är bosatt i Uleåborg i norra Finland. Han har givit ut ett flertal serieböcker i hemlandet som översatts till bland annat svenska, franska och polska. På svenska har tidigare utgivits serieromanen Kajana, vars franska utgåva nominerades till bästa album vid Europas största seriefestival i Angoulême. Scener från Paradiset är Rantas andra seriealbum på svenska.