Tortyr och existens
Häftad bok. Bokförlaget Korpen. 1989. 206 sidor.
Gott skick.
visst ytslitage på omslagets kanter. Stämplad som recensionsexemplar på försättsbladet. Inlaga ren och läsbar.
En reflekterande och forskningsbaserad studie av tortyrens psykologiska och existentiella dimensioner. Bygger på erfarenheter från Röda Korsets center för torterade flyktingar. Relevans för den som studerar trauma, identitet, makt och språk.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789173740777
- Titel
- Tortyr och existens
- Författare
- Westin, Charles
- Förlag
- Bokförlaget Korpen
- Utgivningsår
- 1989
- Omfång
- 206 sidor
- Bandtyp
- Häftad
- Mått
- 130 x 200 mm Ryggbredd 16 mm
- Vikt
- 280 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Tortyr förekommer över hela världen. Alla fördömer tortyr och alla makthavare förnekar att tortyr förekommer i det egna landet. Ändå tycks förekomsten av tortyr snarare öka än minska.
Charles Westin visar hur tortyren ? denna yttersta form av samhälleligt våld ? bryter ned den torterade människan fysiskt och psykiskt, berövar henne det personliga handlingsutrymmet, kränker hennes integritet och krossar hennes språk och identitet. Men undersökningen av den nedbrytande tortyren visar sig också vara fruktbar för en socialpsykologisk förståelse av hur en människa blir en människa, av vad en människa är och kan vara.
Charles Westin är professor vid Centrum för invandringsforskning, Stockholms universitet.
