Spider World — the Tower & The Delta
Häftad bok. Grafton. 1987.
Mycket gott skick.
Colin Wilson (1931–2013) var en brittisk författare och filosof som skrev både facklitteratur och skönlitteratur. Han debuterade med The Outsider (1956), en analys av alienation och mänsklig potential, och blev internationellt uppmärksammad för sina existentialistiska och psykologiskt orienterade verk. Wilson skrev ett brett spektrum av böcker, inklusive:
• Filosofi och psykologi: Studier av medvetande, kreativitet och mänsklig potential, ofta med fokus på personlig utveckling och existentiella frågor.
• Kriminalfall och true crime: Han analyserade kända mordfall och psykologin bakom brott, till exempel i The Mammoth Book of True Crime.
• Science fiction och fantasy: Wilson skapade flera romanserier, däribland Spider World, med teman som mänsklig potential, kamp mot övermäktiga krafter och existentiella utmaningar.
• Historia och mytologi: Han skrev verk om mysticism, ockultism, esoteriska traditioner och historiska fenomen, ofta med filosofiska reflektioner.
Spider World: The Tower (1987) är första delen i hans Spider World-serie, som kombinerar science fiction och fantasy och utforskar teman om makt, förtryck och människans potential.
