-
Auktionshandboken
Inbunden bok. Rabén & Sjögren. Första upplagan, andra tryckningen uppl. 1994. 189 sidor sidor.
Nyskick. Skyddsomslag i mycket gott skick. Pärm och inlaga som förlagsny. Ej namnad. Skyddsomslag med små spår av hantering. Ingen prisetikett.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9129615941
- Titel
- Auktionshandboken
- Författare
- Fredlund, Jane - Angré, Per - Hallbert, Cecilia
- Förlag
- Stockholm : Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 1993
- Språk
- Svenska
Rabén & Sjögren Första upplagan, andra tryckningen 9129615941 -
Auktionshandboken : Med 1900-talets design
Inbunden bok. Prisma. 3 uppl. 2004. 285 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151841673
- Titel
- Auktionshandboken : Med 1900-talets design
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 285 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 190 x 225 mm
- Vikt
- 974 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Trenderna på auktionsmarknaden kommer och går. Efterfrågan på 1900-talets design ökar och är en av nyheterna i Auktionshandboken, en faktafylld översikt över det som utbjuds på auktion, från kvalitetsauktioner till stadsauktion och bondauktion. Här ges råd och tips: Hur bjuder man på auktion, hur undviker man de vanligaste fallgroparna, hur skiljer man nytillverkat från gammalt? Nya bilder, färska auktionspriser!
Prisma 3 9151841673 -
Auktionshandboken
Inbunden bok.
Nyskick. Utgiven på Raben & Sjögren 1993. 190 sidor. Illustrerat, ljusrosa klotband med ryggtitel i svart. Format 17,5x22,5 cm vikt 635 gram exkl.emballage. Nyskick. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9129615941
- Titel
- Auktionshandboken
- Författare
- Fredlund, Jane - Angré, Per - Hallbert, Cecilia
- Förlag
- Stockholm : Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 1993
- Språk
- Svenska
9129615941 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 915183510x
- Titel
- Stora auktionshandboken
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 1999
- Omfång
- 240 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 821 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Hur skiljer man agnarna från vetet, det äkta gamla från halvgammalt eller rent av förfalskat? Bara med kunskap kan man göra fynd och undvika fallgropar. Och kunskap ger Stora auktionshand-boken i rika mått. Här berättas om märken och kännetecken, om årtal och historik, om material och om skötsel av föremålen. Vilka detaljer man ska leta efter, fällor att undvika.
Prisma 2 915183510x -
Auktionshandboken : Med 1900-talets design
Inbunden bok. Prisma. 3 uppl. 2004. 285 sidor.
Gott skick. Skyddsomslag i gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151841673
- Titel
- Auktionshandboken : Med 1900-talets design
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 285 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 190 x 225 mm
- Vikt
- 974 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Trenderna på auktionsmarknaden kommer och går. Efterfrågan på 1900-talets design ökar och är en av nyheterna i Auktionshandboken, en faktafylld översikt över det som utbjuds på auktion, från kvalitetsauktioner till stadsauktion och bondauktion. Här ges råd och tips: Hur bjuder man på auktion, hur undviker man de vanligaste fallgroparna, hur skiljer man nytillverkat från gammalt? Nya bilder, färska auktionspriser!
Prisma 3 9151841673 -
STORA AUKTIONSHANDBOKEN
Inbunden bok. PRISMA. tredje tryckningen uppl. 2001. 236 sidor.
Nyskick. Skyddsomslag i nyskick. Originalband med skyddsomslag,färgill,som ny
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKPRISMA tredje tryckningen -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 915184494x
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 915184494x -
Stora auktionshandboken
Inbunden bok. Prisma. 1 uppl. 1998. 236 sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag i gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151832305
- Titel
- Stora auktionshandboken
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 1998
- Omfång
- 236 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Vikt
- 832 g
- Språk
- Svenska
Prisma 1 9151832305 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Auktionshandboken 1700- 2000
Inbunden bok. Prisma . 2005. 285 sidor.
Nära nyskick. Med tjugotalet böcker om vård, lagning och auktionsfynd är konstvetaren Jane Fredlund en mycket etablerad inom vad som går och inte går. Hon presenterar vad man skall titta efter på auktion och loppisar! Mycket br bok att få en start av! … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKPrisma -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 9129615941
- Titel
- Auktionshandboken
- Författare
- Fredlund, Jane - Angré, Per - Hallbert, Cecilia
- Förlag
- Stockholm : Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 1993
- Språk
- Svenska
Stockholm : Rabén & Sjögren 9129615941 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 915184494x
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 915184494x -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 915183510x
- Titel
- Stora auktionshandboken
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 1999
- Omfång
- 240 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 821 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Hur skiljer man agnarna från vetet, det äkta gamla från halvgammalt eller rent av förfalskat? Bara med kunskap kan man göra fynd och undvika fallgropar. Och kunskap ger Stora auktionshand-boken i rika mått. Här berättas om märken och kännetecken, om årtal och historik, om material och om skötsel av föremålen. Vilka detaljer man ska leta efter, fällor att undvika.
Prisma 2 915183510x -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 4 uppl. 2005. 284 sidor.
Nära nyskick. KÖP FLERA BÖCKER TILL SAMMA FRAKTPRIS. Tryck på säljare: Tabermans böcker nedan och se utbudet !
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 915184494x
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 915184494x -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 4 uppl. 2005. 284 sidor.
Nyskick. Skyddsomslag i nyskick. Inb dek pbnd Prisma förl nyskick 2005. 284s färgbilder samt en prisbild
Bilder på de föremål som nu är allra mest frekventa på marknaden och god information om trender
Isbn 9789151844947
… läs merFRI FRAKT inrikes- ISBN
- 9789151844947
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 9789151844947 -
Auktionshandboken
Inbunden bok. Stockholm : Rabén & Sjögren. 1993. 189 sidor.
Gott skick. Skyddsomslag i gott skick. Skyddsomslaget trasigt i ryggen längst upp syns på bilden.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9129615941
- Titel
- Auktionshandboken
- Författare
- Fredlund, Jane - Angré, Per - Hallbert, Cecilia
- Förlag
- Stockholm : Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 1993
- Språk
- Svenska
Stockholm : Rabén & Sjögren 9129615941 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 915183510x
- Titel
- Stora auktionshandboken
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 1999
- Omfång
- 240 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 821 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Hur skiljer man agnarna från vetet, det äkta gamla från halvgammalt eller rent av förfalskat? Bara med kunskap kan man göra fynd och undvika fallgropar. Och kunskap ger Stora auktionshand-boken i rika mått. Här berättas om märken och kännetecken, om årtal och historik, om material och om skötsel av föremålen. Vilka detaljer man ska leta efter, fällor att undvika.
Prisma 2 915183510x -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 5 uppl. 2008. 288 sidor.
Mycket gott skick. Några repor på pärmen. dock inget färgbortfall
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 5 uppl. 2008. 288 sidor.
Nära nyskick. Viktigaauktionsnoteringar från 1700
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Auktionshandboken
Inbunden bok. Stockholm : Rabén & Sjögren. 1993. 189 sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag i mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9129615941
- Titel
- Auktionshandboken
- Författare
- Fredlund, Jane - Angré, Per - Hallbert, Cecilia
- Förlag
- Stockholm : Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 1993
- Språk
- Svenska
Stockholm : Rabén & Sjögren 9129615941 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 915183510x
- Titel
- Stora auktionshandboken
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 1999
- Omfång
- 240 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 821 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Hur skiljer man agnarna från vetet, det äkta gamla från halvgammalt eller rent av förfalskat? Bara med kunskap kan man göra fynd och undvika fallgropar. Och kunskap ger Stora auktionshand-boken i rika mått. Här berättas om märken och kännetecken, om årtal och historik, om material och om skötsel av föremålen. Vilka detaljer man ska leta efter, fällor att undvika.
Prisma 2 915183510x -
Auktionshandboken
Inbunden bok. Stockholm : Rabén Prisma. 1995. 188 sidor.
Nyskick. Skyddsomslag i nyskick. (7)
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151828618
- Titel
- Auktionshandboken
- Författare
- Fredlund, Jane - Angré, Per - Hallbert, Cecilia
- Förlag
- Stockholm : Rabén Prisma
- Utgivningsår
- 1995
- Språk
- Svenska
Stockholm : Rabén Prisma 9151828618 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Auktionshandboken
Inbunden bok. Stockholm : Rabén & Sjögren. 1993.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9129615941
- Titel
- Auktionshandboken
- Författare
- Fredlund, Jane - Angré, Per - Hallbert, Cecilia
- Förlag
- Stockholm : Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 1993
- Språk
- Svenska
Stockholm : Rabén & Sjögren 9129615941 -
Auktionshandboken
Inbunden bok. Stockholm : Rabén Prisma. 1995. 189 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i gott skick. Översikt över det som säljs på auktion från 1700- till och med 1900-talet. Tips och råd för auktionsbesökaren - hur man bjuder, undviker de vanligaste fallgroparna, skiljer nytillverkat från gammalt samt tips för säljare. Tredje upplagan med färska... … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151828618
- Titel
- Auktionshandboken
- Författare
- Fredlund, Jane - Angré, Per - Hallbert, Cecilia
- Förlag
- Stockholm : Rabén Prisma
- Utgivningsår
- 1995
- Språk
- Svenska
Stockholm : Rabén Prisma 9151828618 -
Auktionshandboken
Inbunden bok. Stockholm : Rabén & Sjögren. 1993. 188 sidor.
Nyskick. Skyddsomslag i mycket gott skick. Omslagets övre kant har några små skador. (7)
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9129615941
- Titel
- Auktionshandboken
- Författare
- Fredlund, Jane - Angré, Per - Hallbert, Cecilia
- Förlag
- Stockholm : Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 1993
- Språk
- Svenska
Stockholm : Rabén & Sjögren 9129615941 -
Stora auktionshandboken
Inbunden bok. Prisma. 1 uppl. 1998. 236 sidor.
Nyskick. Skyddsomslag i mycket gott skick. Omslaget har en liten skada på ryggens övre kant. (7)
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151832305
- Titel
- Stora auktionshandboken
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 1998
- Omfång
- 236 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Vikt
- 832 g
- Språk
- Svenska
Prisma 1 9151832305 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
-
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 3 uppl. 2004. 285 sidor.
Mycket gott skick. Inb tråd med skyddsomslag, 284 sidor. Prisma (Stockholm, 2004). Mycket rikt illustrerad med bilder och fotografier (mestadels färg).Stor bok, ca 20 x 24 cm. Mycket gott skick. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151841673
- Titel
- Auktionshandboken : Med 1900-talets design
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 285 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 190 x 225 mm
- Vikt
- 974 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Trenderna på auktionsmarknaden kommer och går. Efterfrågan på 1900-talets design ökar och är en av nyheterna i Auktionshandboken, en faktafylld översikt över det som utbjuds på auktion, från kvalitetsauktioner till stadsauktion och bondauktion. Här ges råd och tips: Hur bjuder man på auktion, hur undviker man de vanligaste fallgroparna, hur skiljer man nytillverkat från gammalt? Nya bilder, färska auktionspriser!
Prisma 3 9151841673 -
Auktionshandboken : Med 1900-talets design
Inbunden bok. Prisma. 3 uppl. 2004. 285 sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151841673
- Titel
- Auktionshandboken : Med 1900-talets design
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 285 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 190 x 225 mm
- Vikt
- 974 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Trenderna på auktionsmarknaden kommer och går. Efterfrågan på 1900-talets design ökar och är en av nyheterna i Auktionshandboken, en faktafylld översikt över det som utbjuds på auktion, från kvalitetsauktioner till stadsauktion och bondauktion. Här ges råd och tips: Hur bjuder man på auktion, hur undviker man de vanligaste fallgroparna, hur skiljer man nytillverkat från gammalt? Nya bilder, färska auktionspriser!
Prisma 3 9151841673
Your country and preferred language.
Select your country Select languageDenna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.
Stäng
Välkommen till Sveriges största bokhandel
Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.
- Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
- Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn