Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Kalkylering vid bygg- och fastighetsutveckling

Kalkylering vid bygg- och fastighetsutveckling

Häftad bok. Svensk Byggtjänst. 2009. 305 sidor.

Nära nyskick. Kalkylering är antagligen det viktigaste verktyget vid bygg- och fastighetsutveckling. Det finns många olika sätt att kalkylera men bristfällig kalkylering har orsakat många problem. Bara byggsektorn omsätter flera hundra miljarder per år vilket starkt motiverar ökade kunskaper om kalkylering. ”Kalkylering vid bygg- och fastighetsutveckling” är ett utmärkt hjälpmedel och lärobok som ger grunderna i kalkylering vid bygg- och fastighetsutveckling och tar upp de vanligast förekommande kalkylmetoderna.
Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Kalkylering vid bygg- och fastighetsutveckling (2009)
I september 2009 släpptes boken Kalkylering vid bygg- och fastighetsutveckling skriven av Bengt Hansson, Stefan Olander, Mats Persson. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 305 sidor djupgående information om teknik. Förlaget bakom boken är Svensk Byggtjänst som har sitt säte i Stockholm.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish Stöd Bokhjälpen

Förlagsfakta

ISBN
9789173333597
Titel
Kalkylering vid bygg- och fastighetsutveckling
Författare
Bengt Hansson - Stefan Olander - Mats Persson
Förlag
Svensk Byggtjänst
Utgivningsår
2009
Omfång
305 sidor
Bandtyp
Häftad
Vikt
800 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Kalkylering är antagligen det viktigaste verktyget vid bygg- och fastighetsutveckling. Det finns många olika sätt att kalkylera men bristfällig kalkylering har orsakat många problem. Bara byggsektorn omsätter flera hundra miljarder per år vilket starkt motiverar ökade kunskaper om kalkylering. ”Kalkylering vid bygg- och fastighetsutveckling” är ett utmärkt hjälpmedel och lärobok som ger grunderna i kalkylering vid bygg- och fastighetsutveckling och tar upp de vanligast förekommande kalkylmetoderna.