Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Lyckas som lärare

Lyckas som lärare

Häftad bok. Gleerups. 1 uppl. 2005. 128 sidor.

Nära nyskick. Namnad "Kicki" i blyerts.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9164622304
Titel
Lyckas som lärare
Författare
Birgitta Kimber
Förlag
Gleerups
Utgivningsår
2005
Omfång
128 sidor
Bandtyp
Häftad
Vikt
320 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Förhållningssätt och ledarskap i klassrummet
Att lyckas som lärare är inte alltid så lätt. Vad menas då med att lyckas som lärare? Birgitta Kimber menar att det är:
• Att skapa ett klimat i klassrummet som ger alla barn möjlighet att lära sig utifrån sin förmåga.
• Att skapa den ro i rummet som är förutsättningen för lärande.
• Att skapa ett tillåtande gruppklimat där eleverna ser och uppskattar att alla är olika.
• Att bygga upp en grupp utifrån att alla känner sig välkomna och behövda.
• Att barnen känner sig sedda och märker att läraren tror på att de klarar av saker.
• Att man som lärare har roligt, tycker om sitt jobb och ser problem som utmaningar som man växer av.
• Att man gör vad man kan istället för att säga ”det går inte, vi har inga resurser” eller ”det elevunderlag vi har gör att vi inte kan lyckas lära dem något”.

En god arbetsmiljö
Många lärare, skolkuratorer, skolpsykologer, skolsköterskor, föräldrar och elever pratar idag om den oro och otrygghet som råder i skolan. Denna oro visar sig på gruppnivå i form av stökiga klasser som försämrar arbetsmiljön för elever och lärare. Oron visar sig på individnivå i att barn har ont i magen eller bråkar, inte vill gå till skolan och faktiskt inte lär sig speciellt mycket trots att de inte har specifika inlärningssvårigheter.

Det finns många förklaringar till att så många skolor har problem med oro och otrygghet. Denna bok handlar främst om hur man kan ordna en bättre och tryggare arbetsmiljö för alla i skolan.

En god ledare
Nyckelpersonen är LÄRAREN. Birgitta Kimber berättar om sin stora tilltro till lärarens förmåga att skapa en miljö som främjar inlärning och ger trygga och glada elever. Hon grundar sig på det hon sett i skolan, på alla observationer hon gjort av lärare som arbetat i ”tunga” områden och som trots minskade resurser lyckas skapa en trygg miljö som främjar inlärning. Dessa lärare har mycket att lära ut. De visar på den kraft som finns hos en god ledare. De har alla haft en vilja att utvecklas och har gärna prövat sig fram med nya metoder.

Lyckas som lärare ger en god grund för dig som vill utvecklas och lyckas som lärare.

Systemteori
Generell systemteori

Som lärare är det viktigt att se till att gränserna mellan lärare och elever är adekvata och att hierarkin är tydlig.

Processer
En process kan jämföras med att följa adekvata spelregler. Det handlar om hur man samspelar snarare än kring vad man samspelar. I skolan hamnar man lätt i negativa processer. Ett exempel: Eva arbetar som 4–9-lärare i SO. Hon har en elev, Anna, i skolår 8 som under lektionstid alltid pratar med sina klasskamrater eller i mobiltelefon. Följande inträffar minst en gång i veckan: Eva går igenom något för hela klassen. Anna stör genom att prata med en kompis. Eva ber Anna vara tyst. Anna tystnar men börjar snart prata igen. Eva säger till med hög röst. Anna tystnar men pratar snart igen. Eva blir arg och kör ut Anna. Anna kallar Eva för kärring och smäller igen dörren då hon går ut. Nästa lektion börjar på samma sätt som förra, osv. Här kan man säga att Eva och Anna är inne i en negativ process, och att de hela tiden förstärker det negativa istället för att bryta mönstret. Negativa processer drar ner stämningen, tar en massa energi och är föga uppbyggliga för eleverna.

Vad ska man då göra? Jo, man ska försöka vända den negativa trenden till en positiv. För Evas del innebär det att hon istället för att reagera på Annas dåliga beteende ska uppmärksamma då Anna gör rätt. Eva bör bemöda sig om att ge Anna uppmärksamhet då hon är tyst, och då hon gör det hon ska. Men om nu Anna aldrig gör rätt? Lugn, forskning visar att även elever med de svåraste beteendestörningar gör rätt ca 30 % av tiden.

Innehåll:

Social inlärningsteori
• Var steget före
• Målsätt lektionerna
• Se till att dagen/lektionen är förutsägbar
• Inledning och avslutning av en lektion
• Upplägg av lektion. Skapa rörelseutrymme
• Konkreta uppmaningar
• Regler

Skapa ett lugnt, positivt klimat – sprid glädje!
• Musik
• Massage
• Rörelse/rörelserum
• Humor. Glöm inte arbetskamraterna
• Håll ordning. Visa att rummet är viktigt
• Bjud på dig själv. Skratta med

Se varje elev
• Personliga kommentarer
• Loggbok
• Ta i hand
• Säg namnet och se i ögonen

Beröm istället för klander
• Beröm allt som går att berömma, individ och grupp
• Tacka, uppmuntra
• Ställ krav

Åtgärdsprogram med framstegs- och framgångsjournal

Konflikthantering
• Individuell och i grupp

Problem
• Problemlösaren
• Problemanalys
• Problem blir mål
• Målsättning, lösningsfokuserad
• Se det positiva och möjliga i allt

Att skapa ett klass-/gruppklimat där alla trivs
• Samarbetsövningar
• Livskunskap

Stresshantering
• Massage, avspänning, avslappning

Föräldrasamverkan
• Hembrev
• Kommunikation som förmedlar hopp

Samtal
• Samtalsmetod och exempel på samtal som för framåt.