Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Guide till globala affärskulturer

Guide till globala affärskulturer

Inbunden bok. Liber. 1 uppl. 2006. 128 sidor.

Mycket gott skick. Namnteckning på insidan av pärmen

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789147077717
Titel
Guide till globala affärskulturer
Författare
Gesteland, Richard R.
Förlag
Liber
Utgivningsår
2006
Omfång
128 sidor
Bandtyp
Inbunden
Vikt
403 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Det här är en praktisk vägledning för de affärsmän som möter de irriterande skillnaderna mellan olika seder och bruk i de globala affärernas värld. Vad som är artigt i en kultur är ofta ohyfsat i en annan. Den här boken lär dig förstå skillnaderna på den globala marknaden och lära dig att överbrygga dem.

Läs mer
Ett stort antal autentiska praktikfall ingår i denna både underhållande och lärorika bok.
Kulturella skillnader irriterar oss eftersom de är förvirrande och verkar vara oförutsägbara. Den här boken vill minska denna förvirring och infoga ett mått av förutsägbarhet genom att klassificera internationella affärsvanor och bruk i vissa logiska mönster.

Om författarna
Richard R Gesteland har i över 30 år i olika roller ägnat sig åt internationella affärer med bas i Tyskland, Österrike, Italien , Brasilien, Indien och Singapore. Han har dessutom verkat som distriktschef för Sydostasien och som vice vd för Europa-Mellanöstern-Afrika för företag. Han har genomfört affärsförhandlingar i 55 länder. Han är en flitigt anlitad föreläsare inom området.