Döden på arbetsplatsen : en handbok för chefer och arbetsledare
Häftad bok. Kabusa Böcker. 1 uppl. 2012. 185 sidor.
Nyskick.
Döden på arbetsplatsen är en konkret handbok om hur en arbetsplats kan hantera en medarbetares bortgång eller en medarbetares sorg efter en nära anhörigs död.
Här finns tydlig vägledning genom olika situationer som kan uppstå i samband med dödsfall knutna till arbetsplatsen.
Bokens tydliga struktur gör den användarvänlig i krissituationer och är ovärderlig för varje arbetsplats som vill ha konkreta handlingsplaner att följa vid dödsfall. Den skapar förståelse för helheten samtidigt som den visar på vikten av att göra rätt saker vid rätt tidpunkt.
Om författaren:
Katarina Tingström är legitimerad psykoterapeut, präst i Svenska Kyrkan och handledare. Hon har stor erfarenhet av att stödja människor och arbetsplatser som drabbats av sorg eller chock vid kriser och dödsfall, bland annat genom åtta år som Försvarsmaktspräst och fjorton år som polispräst vid Polismyndigheten Region Stockholm.
I Döden på arbetsplatsen delar hon med sig av sina kunskaper på ett sakligt och lättillgängligt sätt.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789173552479
- Titel
- Döden på arbetsplatsen : en handbok för chefer och arbetsledare
- Författare
- Tingström, Katarina
- Förlag
- Kabusa Böcker
- Utgivningsår
- 2012
- Omfång
- 185 sidor
- Bandtyp
- Häftad
- Mått
- 136 x 211 mm Ryggbredd 13 mm
- Vikt
- 288 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Döden på arbetsplatsen är en handbok om hur man hanterar en medarbetares dödsfall eller en medarbetares sorg efter dödsfallet av en anhörig. Boken ger råd kring vad chefer, arbetsledare och medarbetare bör göra när ett dödsfall inträffar på arbetsplatsen, när en medarbetare avlider i sitt hem, när en anhörig till en medarbetare gått bort eller när dödsfallet är följden av en olycka respektive sjukdom.
Katarina Tingström har arbetat som präst i Svenska kyrkan i över tjugo år. Hon har tidigare varit verksam som försvarsmaktspräst men arbetar numera som polispräst i Stockholm. Katarina Tingström är även verksam som samtalsterapeut och handledare och hon föreläser bland annat om dödsfall, sorg och om samtal med svåra besked. I Döden på arbetsplatsen förmedlar hon sina kunskaper på ett sakligt och lättfattligt sätt.
Pressröster om Döden på arbetsplatsen:
"Detta är en välskriven bok om ett viktigt ämne. /.../ Denna bok skriven av Katarina Tingström, präst med egna erfarenheter av människor i kris, går på djupet och kan vara en vägledare i svåra situationer." BTJ
