-
Praktisk gastronomi. Drycker på restaurang
Häftad bok. Liber. 1 uppl. 2009. 272 sidor.
Mycket gott skick. Ägarstämpel på försättsbladet och streckkodsdekal på pärmens baksida.
Boken behandlar drycker som har koppling till mat: från aperitifer till vin och måltidsdrycker av skilda slag, vatten, alkoholfria alternativ, kaffe, digestiver samt tillhörande serv läs mer … läs merInrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789147092468
- Titel
- Praktisk gastronomi Drycker på restaurang
- Författare
- Jonson, Mats
- Förlag
- Liber
- Utgivningsår
- 2009
- Omfång
- 272 sidor
- Bandtyp
- Häftad
- Mått
- 238 x 166 mm
- Vikt
- 531 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Idag har starka alternativa dryckeskulturer vuxit fram vid sidan av vin, vilket ställer nya krav på dem som arbetar i restaurang. Andra goda skäl för att behärska dryckeskunskap är att en allt större del av restaurangens intäkter kommer från just drycker.
Nu finns även en lärarhandledning till Praktisk gastronomi – drycker på restaurang som är den perfekta hjälpen till alla som ska undervisa i ämnena: Drycker och ansvarsfull alkoholservering, 100 poäng (DRYDRC0) och Drycker, 100 poäng (DRYDRC0).
Liber 1 9789147092468
Your country and preferred language.
Select your country Select languageDenna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.
Stäng
Välkommen till Sveriges största bokhandel
Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.
- Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
- Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
