-
Auktionshandboken 1700-2000
Inbunden bok.
Gott skick. Skyddsomslag i gott skick. Prisma. uppl.3. 2004. 284 s. mindre bruksslitage, solblekt rygg, lättare skav på skyddsomslag.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151841670
- Titel
- Auktionshandboken : Med 1900-talets design
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 285 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 190 x 225 mm
- Vikt
- 974 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Trenderna på auktionsmarknaden kommer och går. Efterfrågan på 1900-talets design ökar och är en av nyheterna i Auktionshandboken, en faktafylld översikt över det som utbjuds på auktion, från kvalitetsauktioner till stadsauktion och bondauktion. Här ges råd och tips: Hur bjuder man på auktion, hur undviker man de vanligaste fallgroparna, hur skiljer man nytillverkat från gammalt? Nya bilder, färska auktionspriser!
9789151841670 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 9789151844947
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 9789151844947 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 915184494x
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 915184494x -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 4 uppl. 2005. 284 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 915184494x
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 915184494x -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 5 uppl. 2008. 288 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas. Hylla 7
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 5 uppl. 2008. 288 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 4 uppl. 2005. 284 sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag saknas. Rikligt illustrerad med foton i färg och stämplar/ skisser i svart-vitt. Jane F journalist och konstvetare med antikviteter som specialitet. Här med en bok om perioden 1700- 2000. Mycket om olika stilar, mycket om att köpa och sälja. En Superbok för den s läs mer … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 915184494x
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 915184494x -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 3 uppl. 2004. 285 sidor.
Nyskick. Skyddsomslag i nyskick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151841673
- Titel
- Auktionshandboken : Med 1900-talets design
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 285 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 190 x 225 mm
- Vikt
- 974 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Trenderna på auktionsmarknaden kommer och går. Efterfrågan på 1900-talets design ökar och är en av nyheterna i Auktionshandboken, en faktafylld översikt över det som utbjuds på auktion, från kvalitetsauktioner till stadsauktion och bondauktion. Här ges råd och tips: Hur bjuder man på auktion, hur undviker man de vanligaste fallgroparna, hur skiljer man nytillverkat från gammalt? Nya bilder, färska auktionspriser!
Prisma 3 9151841673 -
AUKTIONSHANDBOKEN – 1700–2000
Inbunden bok. –– FÖRLAGSNY! –– Prisma. 2008. 288 sidor.
Nyskick. –– KÖP TRE, BETALA FÖR TVÅ! – Gäller alla mina böcker under 100 kr! (Den billigaste gratis!) ––
–– FÖRLAGSNY, se fler bilder! ––
Boken ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Au läs mer … läs merInrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
–– FÖRLAGSNY! –– Prisma 9789151849881 -
Auktionshandboken 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 2005. 284 sidor.
Mycket gott skick. Några få repor på omslaget.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 915184494x
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 915184494x -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 915184494X
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 915184494X -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 5 uppl. 2008. 288 sidor.
Nyskick. Fin. Presentskick.
Klassiker.
Bra - oumbärlig vid sommarens auktioner.Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Auktionshandboken 1700-2000
Inbunden bok.
Nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick. Utgiven på Prisma 2004. 286 sidor. Illustrerat klotband med ryggtitel i vitt och illustrerat skyddsomslag. Format 19,5x23 cm vikt 970 gram exkl.emballage. Med en mindre reva på skyddsomslaget övrigt i nyskick. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151841673
- Titel
- Auktionshandboken : Med 1900-talets design
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 285 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 190 x 225 mm
- Vikt
- 974 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Trenderna på auktionsmarknaden kommer och går. Efterfrågan på 1900-talets design ökar och är en av nyheterna i Auktionshandboken, en faktafylld översikt över det som utbjuds på auktion, från kvalitetsauktioner till stadsauktion och bondauktion. Här ges råd och tips: Hur bjuder man på auktion, hur undviker man de vanligaste fallgroparna, hur skiljer man nytillverkat från gammalt? Nya bilder, färska auktionspriser!
9151841673 -
AUKTIONSHANDBOKEN 1700--2000
Inbunden bok.
Nyskick. Utgiven på prisma 2005. 286 sidor. Illustrerat klotband med ryggtitel i vitt. Format 19,5x23 cm vikt 940 gram exkl.emballage. Nyskick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 915184494X
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
915184494X -
Auktionshandboken - 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 4 uppl. 284 sidor.
Mycket gott skick. Kartonnerad upplaga.
En värdefull handbok för dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål. Auktionshusens kvalitets- och veckoauktioner, loppis och bondauktioner - allt finns med.
De flesta prylar som byter ägare är från 1900-talet - alltså l läs mer … läs merInrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 915184494x
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 915184494x -
Auktionshandboken - 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 2005. 285 sidor.
Mycket gott skick. Kartonnerad upplaga.
En värdefull handbok för dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål. Auktionshusens kvalitets- och veckoauktioner, loppis och bondauktioner - allt finns med. … läs merInrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 915184494x
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 915184494x -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 915184494x
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 915184494x -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Auktionshandboken 1700- 2000
Inbunden bok. Prisma . 2005. 285 sidor.
Nära nyskick. Med tjugotalet böcker om vård, lagning och auktionsfynd är konstvetaren Jane Fredlund en mycket etablerad inom vad som går och inte går. Hon presenterar vad man skall titta efter på auktion och loppisar! Mycket br bok att få en start av! … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKPrisma -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 915184494x
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 915184494x -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 4 uppl. 2005. 284 sidor.
Nära nyskick. KÖP FLERA BÖCKER TILL SAMMA FRAKTPRIS. Tryck på säljare: Tabermans böcker nedan och se utbudet !
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 915184494x
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 915184494x -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 4 uppl. 2005. 284 sidor.
Nyskick. Skyddsomslag i nyskick. Inb dek pbnd Prisma förl nyskick 2005. 284s färgbilder samt en prisbild
Bilder på de föremål som nu är allra mest frekventa på marknaden och god information om trender
Isbn 9789151844947
… läs merFRI FRAKT inrikes- ISBN
- 9789151844947
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 9789151844947 -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 5 uppl. 2008. 288 sidor.
Mycket gott skick. Några repor på pärmen. dock inget färgbortfall
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 5 uppl. 2008. 288 sidor.
Nära nyskick. Viktigaauktionsnoteringar från 1700
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Your country and preferred language.
Select your country Select languageDenna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.
Stäng
Välkommen till Sveriges största bokhandel
Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.
- Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
- Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn